Már azt megelőzően, hogy a Balatonon halászó cég bejelentette, hogy idén több a törpeharcsa a Balatonban (http://balatonihal.hu/aktualitasok2?news_id=1330), szörnyülködve néztem a fekete felhőket a vízben. Azonnal kérdések merültek fel bennem: Hogyan kerültek ezek most ide? Mitől lett hirtelen ennyi? Kinek jó ez? Miért jó ez? Talán a válasz sem olyan bonyolult, mint hinnénk. Gondolkodjunk együtt logikusan!
Közben az északi oldalról is panaszkodott ismerős, majd a nyugati medencéből is, én ugye Siófok mellett láttam. Aztán megjelent az említett cikk, amiben valójában elbagatellizálva említik a törpeharcsát, olykor mint fehér hollót, aztán meg mint a híres balatoni busát, ami ökológiai katasztrófával fenyegetett pár éve - ami azért néha meglepi a horgászokat, de valójában nem is akkora baj egy horgász szerint, amit a sorok írója pozitívumként ki is emel, lássuk hát, a horgászok véleményét tükröző? álláspontot: "A minap este beszélgettem egy, a siófoki vitorláskikötőbe induló pecással. Mondta, a fia nagyon szereti a törpeharcsát paprikás lisztben sütve vagy tejfölösen elkészítve" Persze ez nem általános vélemény, de mégis olyan érzésem támad ettől a mondattól a cikkben, mintha a horgászok többsége azt mondaná a balatoni törpére: RENDBEN.
Már legalább tudjuk, hogy nem kell félni a törpétől, hiszen az sem paprikás liszt álló. Ne nyafogjon már az a horgász, hiszen a törpeharcsát is meg lehet enni, hiszen a magyar pecás az húshorgász. De térjünk a lényegre, vajon kinek van otthon a tavában annyi törpeharcsa, hogy hirtelen így megszaporodjon a balatoni állomány? Miért eresztené őket a vízbe? (úgy, hogy mindenhová jusson egy kicsi) Kezd nekem ez a törpeharcsa kísértetiesen hasonlítani a busa sztorihoz. Ennyi törpéje senkinek nincs otthon az akváriumában, és senki nem is eresztené őket szélnek a Balatonban indok, érdek nélkül. Ezt azért lássuk be. Ha a rosszindulatú vagyok, akkor azt feltételezem, hogy a balatoni halászathoz foggal-körömmel ragaszkodók intézték ezt a kis apró ajándékot a horgászoknak. Miért? Azért, hogy legyen mire fogni a következő 20 évben is, hogy a Balatonon halászni kell. Ugye erről szól a busa sztori is. Valahogy a mai napig teli van busával a víz, pedig jó ideje már, hogy nem lehet telepíteni. Emlékezetem szerint a busahalászat veszteséges, nos uraim, a következőt javaslom: vannak az országban olyan halászok, akik törpét, busát szelektálnak horgászvizeken ingyen, azaz a halhús fejében, amit megfognak. Engedjük őket a Balatonra, hadd vigyék a busát, törpét, és nem a horgászok pénzén kell hálókat húzkodni a fürdőzök között - persze ellenőrzött körülmények között.
Azt, hogy a felvetésem, félelmem igaz-e, nem tudom, de tartok ezektől a kis szörnyektől, az egyszer biztos. Talán jobban kéne óvni ezt a gyönyörű tavat!
Utolsó kommentek