Nos, megoldódni látszik a domolykó, azaz leánykoncér rejtély, mert nagyon úgy fest, hogy egyik sem ezek közül, hanem egy harmadik faj, méghozzá a nyúldomolykó.
"A hal teste előfordulási helyei szerint változó mértékben nyújtott, csaknem kerekded, kis fejjel, és szűk, gyengén alsó állású szájréssel. Pikkelyei nagyok, 47-53 az oldalvonal mentén." forrás: wikipedia
Leuciscus leuciscus, azaz nem gyöngyös koncér, hanem nyúldomolykó
A nyúldomolykó április-május magasságában ívik, és a hímek 3. évükben érik el az ivarérettséget.
Köszönetet szeretnék mondani Dr. Hegyi Árpádnak, a Szent István Egyetem Halgazdálkodási Tanszékének munkatársának, aki az alábbi szakvéleményt adta kérésemre:
"Véleményem szerint nem lehet gyöngyös koncér, hiszen az oldalvonalon a pikkelyek száma a gyöngyös koncérnál 62-67, a képen viszont csak 46 vagy 47 pikkely látható. Ha ebből a 46-47-ből indulunk ki, akkor csak domolykó, nyúldomolykó vagy leánykoncér lehet. Domolykó nem lehet, mert a szájszöglet nem éri el a szem első szélénél húzott függőleges vonalat. Maradt a leánykoncér, vagy a nyúldomolykó. Itt a farok alatti úszósugárszám a mérvadó. A leánykoncérnak a farok alatti úszóban 10-13 lágy úszósugár van, a nyúldomolykónál ez a szám 7-9. A küldött képen 7 db látszik, de több nem látszik a kéztől (maximum 1-2 lehet még a kéz alatt), de véleményem szerint nem éri el a szám a 10-et. Domolykó azért sem lehet, mert a farok alatti úszó a dominál domború, a képen viszont homorú farok alatt úszó látható. Véleményem szerint egyértelműen egy érett hím nyúldomolykó látható a fotón!"
Vass Csaba
Utolsó kommentek