Ugye évek óta (valójában több mint tíz éve) nézegetjük "karbatett" kézzel ezeknek a madaraknak a lehetetlen mértékű elszaporodását. Arra most nem térnék ki, hogy idióta szabályok miatt, vagy leszaromságból fonott-e az a kéz.
Előre jelzem - mert majd megint lesz egy-két okos, aki jólmegmondja, hogy csak táplálkozó madarakat lát, nem egy európai méretű problémát, persze mondhatja, joga van hozzá, bár én sem megyek soha az ellenkezőleg gondolkodók fórumába "köpködni" - semmi bajom nem volna ezzel a fajjal, ha nem lepnék el a vizeket, totálisan kizabálva bizonyos generációkat. Ha annyi volna belőle, mint szürke gémből, akkor még örömmel is fotózgatnám őket. De nem annyi van, tudomásom szerint csak a Makádi-erdőnél közel hatszáz darabot számoltak össze (nekem tíz darab is elég volna.) Az napi hatszáz kiló hal. Ugye -, de nem számolgatom tovább, felesleges ebben az országban az embernek a száját tépni, úgyis betömik. Vagy így, vagy úgy, de kuss lesz a vége, nem pedig pozitív változás.
Szóval a napokban elkísértem barátom, aki minden szükséges licensszel rendelkezik, hogy lőhesse, riaszthassa az engedélyezett időszakban a kárókatonát.
Megnéztem, üres volt a gyomra, biztos angliából jött, vagy bulémiás
A kilőhetetlen kormorán annyira kilőhetetlen, hogy állítom még csúzlival is le tudtam volna lőni, annyira közel engedtek magukhoz. Persze nem azért, mert rajtam maradt a farsangi paduc jelmez, hanem mert -19 fok volt reggel, és semmi kedvük nem lehetett repkedni, amit abszolút megértek.
Kárókatonák, és pingvinek Magyarországon
Ugye látszik, hogy egy ilyen kis társasában könnyedén lehetne ritkítani, nagyon célozni sem kell. Most, hogy a vizek többsége befagyott, azokon a helyeken tömörülnek, ahol erős sodrás, vagy melegebb víz miatt nem tudott összefüggő jégpáncél keletkezni, de már meglehetősen nehéz dolguk lehet, ami a táplálkozást illeti, mert a halak mélyen el tudnak bújni a jég alatt.
Kárókatona, vagy kormorán - szerintem sok dunai kecsegét írhatunk a számlájára
Az ősszel egy mohácsi barátom hívott, hogy elképesztő jelenséget tapasztaltak, a kormoránok minden bizonnyal hobbiból (vagy csak gyakorlásként) pusztítják a két-háromnyaras süllőket. Félholtan, fejbe koppintva hozta őket a Duna, némelyik még kóválygott, több már el is pusztult.
Még mindig tartom, hogy olcsóbb lenne (persze, ha lehetne) csőrpénzt bevezetni, mondjuk 1.000,-Ft / kormorán - mint telepíteni
Bár tudom, hogy nem egy vadász fogja megváltani a világot, de egy helyen már biztos riasztják, és ritkítják a kormoránt, és csak bízni tudok benne, hogy a ritkítást uniós szinten szervezetten, és az engedélyezést gördülékenyebben fogják kezelni.
Akárcsak a horgászatban, a ritkításban is a hajnali órák a nyerők
Ez is üres volt, vajon nem talált táplálékot?
Higgyék el, csak globálisan akarni kéne, és meghatározott szintre lehetne csökkenteni az állomány létszámát. Ebben biztos vagyok.
Alakult egy uniós kormorán platform "The EU Cormorant Platform" , akik a következő címre várják a kormorán programmal, kérdéssel kapcsolatos javaslatokat, és minden bizonnyal kérdésekre is szívesen válaszolnak: corman@dmu.dk
További információ:
http://ec.europa.eu/environment/nature/cormorants/home_en.htm
Vass Csaba
Utolsó kommentek